Pod Oknem Papieskim już po raz 16. pojawi się choinka

W sobotę 17 grudnia po raz 16 na choince pod Oknem Papieskim rozbłysną świąteczne światełka. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w koncercie góralskiej kapeli Mała Armia Janosika, a wszystkie dzieci otrzymają prezenty. Głównym partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie. 

Do Krakowa… z Watykanu

Tradycja stawiania i uroczystego rozświetlania choinki do Krakowa przywędrowała z Watykanu. Od 1982 r. bożonarodzeniowe drzewka przywożono dla Jana Pawła II i ustawiano je na placu św. Piotra tuż obok szopki. Papież zawsze wieczorem podchodził do okna, żeby popatrzeć na tę choinkę i sprawdzić, czy ludzie przychodzą do stojącego pod nią żłóbka.

Po śmierci Ojca Świętego nowy metropolita krakowski, abp Stanisław Dziwisz postanowił wprowadzić ten zwyczaj także w stolicy Małopolski. Pierwsze drzewko na skwerze przy Franciszkańskiej 3 pojawiło się w 2007 r. i od tej pory co roku arcybiskup krakowski wraz z dziećmi dokonuje uroczystego rozświetlenia światełek, którymi jest ono ozdobione. Pierwszą choinkę do Krakowa przywieźli leśnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ. Wybrali wówczas drzewko, które rosło w szkółce leśnej w Spytkowicach koło Chabówki.

Pani Choinka z Doliny Roztoki

Tegoroczna choinka to jodła, która, która mierzy ok. 15 metrów i liczy ok. 60 lat. Na Franciszkańską 3 trafi z Nadleśnictwa Piwniczna, a dokładnie z leśnictwa Roztoka Mała. Wybrana przez leśników choinka, jak podkreślają, rośnie w „przepięknej dolinie, gdzie Maria Konopnicka pisała swoje opowiadanie o Rogasiu z Doliny Roztoki”.

Pod drzewkiem wyrastają młode jodły o wysokości od 5 do 8 metrów. Dzięki temu, że nadleśnictwo wykorzystuje naturalnie odnawianie lasu, nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych nasadzeń przy okazji wycięcia choinki.

Jodła do Krakowa dotrze w godzinach nocnych 13 grudnia. Zanim to się, jednak stanie najmłodsi i wszyscy zainteresowani, będą mogli dowiedzieć się i więcej o niej oraz świątecznych zwyczajach, a także symbolice Bożego Narodzenia, dzięki postaci „Pani Choinki”, która w mediach społecznościowych Archidiecezji Krakowskiej towarzyszyć będzie przygotowaniom do wydarzenia.

16. Choinka pod Oknem Papieskim

Uroczyste rozświetlenie drzewka odbędzie się w sobotę 17 grudnia pod Oknem Papieskim. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00, a zaraz potem uczestnicy będą mogli wziąć udział w świątecznym koncercie Małej Armii Janosika, góralskiej kapeli z Raby Wyżnej. Zespół, który prowadzi Damian Pałasz, liczy obecnie 180 członków w wieku od 3 do 70 lat. Największa Góralska Kapela w Polsce, jak mówi się o grupie, zrzesza przede wszystkim dzieci i młodzież, pochodzącą z Raby Wyżnej oraz okolic. Wszystkich łączy „zamiłowanie do muzyki regionalnej, tradycji i kultury regionu Podhala”.

Kulminacją uroczystości będzie rozświetlenie światełek na choince. O godz. 17.00 dokona go tradycyjnie już metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. Na zakończenie na Franciszkańską 3 przybędzie św. Mikołaj, który obdaruje wszystkie dzieci prezentami. W tym roku upominki przygotuje Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Jest to możliwe dzięki wsparciu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Małopolska jest patronem głównym wydarzenia.

fot. Nadleśnictwo Piwniczna
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Źródło:
https://diecezja.pl/aktualnosci/pod-oknem-papieskim-juz-po-raz-16-pojawi-sie-choinka/